Семинарна сесия за най-добра научна работа за 2015 г.

 

На 13 януари 2016 г., от 13:15 ч. в зала 300 на ИЯИЯЕ ще се състои семинарна сесия, на която ще бъдат представени кандидатите от направление Теоретична физика за най-добра научна работа (цикъл работи) за 2015 г.

Кандидатите ще направят представяния в рамките на половин час всеки.

Редът на представяние е определен от реда на постъпване на заявките:

  1. Емил Нсимов, Светлана Пачева (ЕЧ): Разширени гравитационни теории, тъмна енергия и тъмна материя и мостът на Айнщайн-Розен
  2. Боян Обрешков (ММ): Фотойонизация на синтетичен диамантен кристал облъчен с мощен фемтосекунден лазерен импулс
  3. Николай Минков (ЯФ): Моделиране на ядрени деформации: нови аспекти

По-долу са приложени абстрактите на представените работи:

1. Разширени гравитационни теории, тъмна енергия и тъмна материя и мостът на Айнщайн-Розен:
Ще бъде представен цикъл от трудове [1-11] съдържащ резултати, които могат да бъдат групирани по следните тясно свързани актуални тематики в съвременната теория на гравитацията и космологията:
  1. Единно описание на еволюцията на ранната и "късната" (от съвременната епоха) Вселена - работи [1,2,5,6].
  2. Обединително описание на динамиката на "тъмната енергия" и "тъмната материя" - работи [7-10].
  3. Динамично спонтанно нарушение на суперсиметрията - работа [3].
  4. Електро-вакуумни гравитационни "чували" - работа [4].
  5. Светоподобни пространствено-времеви "портали" (вселенски "тунели"/"червиеви дупки") = lightlike thin-shell wormholes - работа [11].
2. Фотойонизация на синтетичен диамантен кристал облъчен с мощен фемтосекунден лазерен импулс:
Експериментално и теоретично е изследвана фотойонизацията на синтетичен диамант облъчен с мощен, 30 фемтосекунден линейно поляризиран лазерен импулс [1,2]. От измерената сила на фототока е определено количеството товар като функция на плътността на енергията на падащия лазерен сноп. Експериментално определения електричен товар е в отлично количествено съгласие с теоретичните пресмятания на вероятността за фотойонизация в широк интервал от енергии на лазерното поле 0.01 µJ до 5 µJ. При лазерна енергия по малка от 0.2 µJ е показано че вероятността за раждане на електрони и дупки се определя от многофотонна йонизация, усилена от нелинеен ефект на Щарк. За количественото съгласие с експеримента при висока лазерна интензивност е феноменологично отчетенa и промяната в показателите на пречупване и екстинкция на облъчения кристал. Графитизация на диамантения образец не е наблюдавана поради поглъщане на лазерната енергия преди да се фокусира преминалия сноп в обема.
3. Моделиране на ядрени деформации - нови аспекти:
Квадрупол-октуполният модел с аналитично приближение е приложен за потенциала на Дейвидсън. Получени са аналитични изрази за енергиите и вероятностите за преход в ивиците с алтернативно меняща се четност. Получени са много добри описания на октуполните спектри и вероятности за преход в ядрата 222–226Ra и 224,226Th, а в ядрото 224Ra са възпроизведени характеристиките на фазов преход между октуполни деформации и вибрации. Изследвана е ролята на параметъра на колективния модел със зависещ от деформацията масов фактор. Показано е, че той съответства на въвеждане на кривина в 5-мерното пространство на модела на Бор и го допълва до 6-мерното пространство на модела на взаимодействащите бозони. В рамките на подхода Скирм-Хартри-Фок+БКШ със самосъгласувано блокиране на нечетното нуклонно състояние са получени много добри описания на ядрени магнитни диполни моменти за нечетни ядра от областите A=100, A=180 и актинидите. Получено е решение на двумерния квадрупол-октуполен модел посредством диагонализация на пълния моделен хамилтониан в базиса на аналитичното решение в частния случай на кохерентни движения. То води до нови по-добри описания на октуполни спектри както и до еднозначно моделно определяне на квадрупол-октуполните деформации. В рамките на деформирания слоест модел със сдвояване и блокировка на дву-квазичастичните конфигурации е изследвано влиянието на силата на сдвояване върху областите (енергетични минимуми) на квадрупол-октуполни деформации при които се формират K-изомерни състояния при тежки и свръхтежки ядра.

 

Поканват се всички интересуващи се да посетят сбирката.