Бъдещи физици и химици от Пловдивския университет се запознаха с изследователския реактор ИРТ-2000 в ИЯИЯЕ-БАН

on .

Студенти от Физико-технологичния и Химическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ посетиха на 15 април 2025 г. Ядрената научно-експериментална и учебна база към Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на Българската академия на науките (ИЯИЯЕ-БАН). Посещението даде уникална възможност на бъдещите специалисти да разгледат отблизо изследователския реактор ИРТ-2000 и да научат повече за неговата история и приложения.

Групата, придружена от своите преподаватели доц. д-р Георги Патронов и доц. д-р Марияна Шопова (която е и главен асистент в ИЯИЯЕ-БАН), беше посрещната от експерти на института. Доц. д-р Цветана Нонова, инж.-физик Мариета Виткова и дозиметрист Стоян Христов представиха пред студентите ключови аспекти от дейността на базата и отговориха на техните въпроси.

По време на визитата беше акцентирано върху историята на реактора ИРТ-2000 – съоръжението, в което е осъществена първата контролирана верижна ядрена реакция в България. Студентите се запознаха с устройството и принципа на работа на реактора, както и с текущите изследвания, които се провеждат в базата.

Програмата включваше и посещение на радиохимичната лаборатория I-ви клас, където младите физици и химици видяха специализирано оборудване и научиха за специфичните методи на работа. Особено внимание беше отделено на стриктните мерки и изисквания за радиационна защита, като беше демонстрирана работата на дозиметричния пулт на реактора.

Посещението е част от последователната политика на ИЯИЯЕ-БАН за подкрепа на образованието в областта на ядрените науки и технологии и за насърчаване на интереса към изследователска дейност сред новото поколение. Институтът активно си сътрудничи с университетите в страната, предоставяйки достъп до своята уникална научна инфраструктура и възможности за практически опит, които са ключови за подготовката на бъдещите специалисти в сектора.

  • 1744805681805
  • 1744812223352
  • 1744812223361