Българската академия на науките ще удостои проф. д-р Джакомо де Анджелис с титлата Doctor Honoris Causa
Управителният съвет на Българската академия на науките удостои големият италиански ядрен физик - професор доктор Джакомо де Анджелис със званието Doctor Honoris Causa. Престижната титла се дава за изключителни заслуги за развитието на ядрената физика в България; за подпомагане на българските учени в областта на ядрената спектроскопия, ускорителната физика и приложенията на ядрените методи в медицината, астрофизиката и опазването на околната среда; за помощта в израстването на млади български физици.
Проф. Джакомо де Анджелис е един от най-изявените европейски и световни ядрени физици от последните няколко десетилетия, продължител на богатата традиция на италианската школа по ядрена физика, дала на света много прочути учени в областта на ядрените и субядрени изследвания като Нобеловите лауреати Енрико Ферми (за индуцираната радиоактивност чрез неутронно облъчване, 1938 г.), Емилио Сегре (за откритието на антипротона, 1959 г.) и Карло Рубия (откритието на W-бозона, 1984 г.).
Завършил е магистратура в Университета в Неапол, Италия, а след това съвместна докторантура в Юлих, Германия и Университета в Неапол. Той е пълен професор по ядрена физика в Италия и научен директор на Националната лаборатория по ядрена физика в Леняро, Италия. Постигнал е значителни резултати във водещи научни центрове по физика, като: Hahn Meitner Institut, Berlin, Germany; CENGB Bordeaux, France; GSI, Darmstadt, Germany; CERN; Max Planck Institut für Kernphysik, Heidelberg, Germany; University of Valencia and IFIC, Spain; JYFL – University of Jyväskylä, Finland; IJCLab Orsay, France; Sanjou Kiushu University, Fukuoka, Japan; Japan Atomic Energy Agency Tokay; Inter University Accelerator Center, Delhi, India; и др. Инициирани и ръководени от него експерименти са провеждани успешно в почти всички големи ядрени центрове в Европа, Северна и Южна Америка, Азия, Африка и Австралия.
Професор де Анджелис е автор на повече от 500 научни публикации.
Той е в основата на създаването на най-известните многодетекторни системи за изследване на ядрената структура в Европа през последните четири десетилетия. Той е научен ръководител на проекта SPES в Италия, който включва използването на един от най-големите циклотрони в света за нуждите на ядрената физика, радиофармацията, радиохимията, нуклеарната медицина и други – опит и знания, които той споделя при изграждането на Националния циклотронен център в ИЯИЯЕ-БАН.
Носител е на наградата за учени-изследователи „Friedrich Wilhelm Bessel“ на Фондация „Александър фон Хумболд“ за получените резултати в изследването структурата на възбудени състояния с висок спин в атомните ядра.
Работа с български учени
Традиционно българската ядрена физика е много добре приета и силно подкрепяна в Италия. Многобройни съвместни експерименти и изследвания на световно ниво са проведени в националните лаборатории в Леняро, Флоренция, Милано, Катания, университетите на Падова, Болоня, Милано, Флоренция, Ферара, Комо, Триест и други. Италия е отворила вратите си за десетки български физици, много от тях учени от БАН, които работят в сферата на ядрената физика, астрофизиката, теоретичната физика и др.
В съвместните изследвания на проф. де Анжелис с български учени са предложени и успешно проведени експерименти в лабораториите Laboratori Nazionali di Legnaro, Laboratori Nazionali del Sud, Catania, Orsey-Paris, Ganil, France, ILL Grenoble, University of Cologne, Germany, GSI, Darmstadt, University of Jyväskylä, Finland, Argonne National Laboratory, Chicago, USA, Inter-University Accelerator Center New Delhi, India и много други.
Официалната церемония по връчването на наградата ще се състои на 11-ти октомври 2024 г. от 11 часа в големия салон на БАН и е част от мероприятията, посветени на 155-тата годишнина от създаването на Българската академия на науките.