Директорът на ИЯИЯЕ при БАН доц. д-р Димитър Тонев взе участие в Международната министерската конференция по ядрена енергия "Атомната енергия в 21 век"

on .

sp7125В периода от 27 до 29 юни 2013 г. в Санкт-Петербург, Русия, се проведе поредната Международна министерска конференция на тема „Атомната енергия в 21 век“. Конференцията беше организирана от Международната агенция за атомна енергия, в сътрудничество с Агенцията за ядрена енергия към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Домакин на поредната министерска конференция беше Правителството на Руската федерация чрез Държавната корпорация за атомна енергия РОСАТОМ. В конференцията взеха участие около 500 участници – министри, високопоставени служители и експерти от 87 държави и 7 международни организации. В състава на българската делегация, в качеството на експерт беше включен директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при Българската академия на науките доц. д-р Димитър Тонев.

Конференцията беше открита от генералния директор на РОСАТОМ г-н Сергей Кириенко, който подчерта иновативният характер на атомната енергия като вид енергия, позволяващ устойчиво развитие в бъдеще. Встъпителни слова произнесоха и ръководителите на организаторите – Генералният директор на МААЕ г-н Юкия Амано и Генералният секретар на ОИСР г-н Анжел Гуриа.

Целта на конференцията беше да се предостави възможност за обсъждане и преглед на състоянието и перспективите за атомна енергетика, като се отчетат потенциалните ползи от добавянето или разширяването на употребата на ядрената енергия в сравнение с останалите енергийни източници. Участниците обмениха мнения относно бъдещата роля на ядрената енергия чрез национални отчети, презентации, дискусии и консултации. На конференцията бяха разисквани въпроси от широк спектър, включително енергийните ресурси и околната среда, приносът към устойчивото развитие, усилията за непрекъснато подобряване на ядрената безопасност, развитието на инфраструктурата и насърчаването на внедряването на иновации в областта на ядрената енергия. Освен на икономическите ефекти от ползването на атомната енергия, особено внимание беше отделено на гарантирането на високо ниво на ядрена безопасност. В тази насока, беше обсъдено въвеждането на допълнителни мерки за засилване безопасността на ядрените централи, подобряването на регулаторния надзор и на готовността за реакция при извънредни ситуации и международното сътрудничество при решаването на проблемите. Предвид обществения интерес към ядрената безопасност, аварийната готовност и радиационната защита на населението и на околната среда в световен мащаб, беше обсъдена необходимостта от насърчаване на информираността чрез навременна, ясна, прозрачна, обективна и лесно разбираема комуникация. Специално внимание бе обърнато на необходимостта от обективност на публичната комуникация чрез базирането й на научното познание.

Към науката и образованието насочи дискусията и българският представител доц. д-р Д. Тонев. Имайки предвид, че компетентните човешките ресурси са ключов компонент за всички програми за ядрена енергия, включително разширяване на съществуващите и създаване на нови, доц. Тонев постави на обсъждане въпроса за обучението и квалификацията на кадрите, който предизвика оживена дискусия и залегна като основна насока в тенденцията за гарантирането на ядрената безопасност.

В резултат на обсъждането на проблемите и съответно преценка на аргументите, се забеляза сближаване в позициите на участниците по широк кръг от въпроси.

Обсъждането на въпросите продължи и в неформалната обстановка по време на почивките между сесиите на панелите, през които доц. Тонев проведе разговори с г-н Сергей Кириенко (генерален директор на РОСАТОМ и бивш министър-председател на Руската Федерация), г-н Юкия Амано (генерален директор на МААЕ), г-н Дмитрий Рогозин (зам.-премиер на Руската Федерация), проф. Мурат Меркан (първи зам.-министър на Министерството на енергетиката и националните ресурси на Турция) и г-н Б. Джаксалиев (зам.-министър на индустрията и новите технологии на Република Казахстан).