ПОЧЕТЕН ПЛАКЕТ НА ИЯИЯЕ–БАН ЗА ДВАМА ИЗЯВЕНИ УЧЕНИ НА ИНСТИТУТА
Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика при Българската академия на науките отличи и награди с плакет и почетна грамота двама изявени учени с дългогодишен принос към развитието на института и българската наука.
На официална церемония, състояла се на 18 юни 2026 г. в сградата на ИЯИЯЕ–БАН, директорът на института проф. Димитър Тонев връчи почетните отличия на:
Проф. дфн Иван Ванков – за изключителни постижения и значим принос в областта на ядрената електроника и приложната ядрена физика. Отличието е израз на признателност и за неговата всеотдайна дейност като директор на ИЯИЯЕ–БАН, допринесла за утвърждаването на авторитета на института и за съхраняването на водещата му роля в научните изследвания и образованието в България.
Доц. д-р Мария Манолова – за изключителен принос в областта на неутронната и реакторната физика, развитието на реакторните пресмятания и ядрената енергетика. В знак на признателност за съществената ѝ роля като заместник-директор на ИЯИЯЕ–БАН и ръководител на Ядрената научно-експериментална и учебна база. Благодарение на нейния професионализъм и отдаденост бяха утвърдени високи стандарти в областта на радиационната безопасност, подготовката на висококвалифицирани кадри и експертната дейност на института.
С връчването на почетните отличия ИЯИЯЕ–БАН изразява своето признание към двама учени, чиито научни постижения, професионализъм и всеотдайност имат съществен принос за развитието на института, за утвърждаването на българската ядрена наука и за подготовката на поколения млади специалисти.
